In navolging van onze succesvolle reeks Home of Governance Talks, in 2020 en 2022 lanceert GUBERNA in 2024 een 3e reeks. Op dinsdag 6 februari verwelkomden we Christophe Lemmens, advocaat-partner bij Dewallens & Partners en gastprofessor aan de Universiteit Antwerpen. Christophe Lemmens is expert gezondheidsrecht én bouwde een unieke expertise op in healthcare governance in ruime zin. Hij is tevens auteur van het toegangkelijke boek ‘ziekenhuisnetwerken’, verkrijgbaar via deze link, waarin uitgebreid stilgestaan bij de verschillende dimensies van deze samenwerkingsvorm. De aflevering van de Home of Governance Talks kan u herbekijken via ons youtube kanaal of onderaan deze pagina. 

Enkele van de belangrijkste takeaways:

  • Onze gezondheidzorg is van een hoog niveau maar de netwerken zijn een middel om de ziekenhuizen ‘future proof’ te maken en de betaalbaarheid, toegankelijkheid en kwaliteit te waarborgen. Bestaande samenwerkingsvormen hadden eenzelfde doel maar de ziekenhuisnetwerken gaan een stap verder. Wat zijn de sterke punten van de netwerkwet en het feit dat die er gekomen is? 
  • De resultaten van de netwerkvorming op het terrein zijn erg heterogeen omdat de wetgever er bewust voor heeft gekozen om de wettelijke regeling van de netwerken zo licht mogelijk te houden Het voordeel is dat je rekent op de verantwoordelijkheid en de vrijheid van de partners, het nadeel is dat de mogelijkheid er is dat deze niet ten volle benut wordt. Wat zijn vanuit juridisch oogpunt opportuniteiten om de netwerkvorming verder te stimuleren? 
  • De opdrachten van het netwerkbeheer zijn dermate flou geformuleerd dat er spanningen kunnen ontstaan met de individuele ziekenhuizen die bevoegd zijn gebleven voor alle overige aspecten die niet aan het netwerkbeheer zijn toegewezen. Hoe kan het evenwicht tussen autonomie en toezicht op de uitvoering van de beslissingen van het netwerkbeheer bewaakt worden?